Monitoring zaměstnavatelů do 25 zaměstnanců 2019

29. 08. 2019

Pakt zaměstnanosti Olomouckého kraje i v letošním roce realizuje monitoring zaměstnavatelů s méně než 25 zaměstnanci. Dotazník pro zaměstnavatele oslovené v rámci tohoto šetření je k dispozici zde.

Zdravotní sestřičky budou studovat v nové škole. Její vznik podpoří Olomoucký kraj

21. 01. 2019

Budova bývalé „zdravky“ v Přerově znovu ožije. Společnost AGEL tam chce od školního roku 2020/2021 otevřít novou vyšší odbornou školu (VOŠ), která bude sloužit pro výuku zdravotních sester. Olomoucký kraj záměr plně podpořil.

Více informací naleznete zde

Kraj probíral rozvoj škol a budoucí evropskou podporu

18. 01. 2019

Zástupci kraje, obcí, neziskových organizací, podnikatelského sektoru, olomoucké aglomerace, církví a dalších organizací diskutovali o novém programovém období EU po roce 2020 a Národním investičním plánu. Na Regionální stálé konferenci se sešli v Olomouci 15. ledna. Velká pozornost byla věnována rozvoji středních škol.

Více informací naleznete zde

Olomoucký kraj navýší peníze na stipendia. Podporuje už desítky oborů

10. 01. 2019

Olomoucký kraj pokračuje v podpoře vzdělávání. Vloni investoval desítky miliónů korun do oprav a modernizace školních budov a letos navýší částku na stipendia, kterými motivuje studenty maturitních i učňovských oborů. Oproti minulému roku naroste podpora zhruba o jeden milión korun.

Více informací naleznete zde

Univerzita Palackého nabízí nové studijní programy. Reaguje na požadavky trhu práce

Univerzita Palackého je jednou z prvních vysokých škol v České republice, která získala důležitou institucionální akreditaci. V návaznosti na to změnila strukturu nabízeného studia a otevírá pro uchazeče nové moderní studijní programy zohledňující aktuální požadavky trhu práce, kde chybí zaměstnanci v pedagogických či lékařských profesích.

Více informací naleznete zde

Možnosti podpory pro podnikatele a firmy

Pozvánka na seminář pořádaný v rámci aktivit Regionální stálé konference pro území Olomouckého kraje (RSK OK) ve spolupráci s Agenturou pro podnikání a inovace (API) a agenturami CzechInvest a CzechTrade

pozvánka ke stažení zde

 

Burza práce a vzdělání 2018

více na http://www.khkok.cz/aktuality/burza-prace-a-vzdelani-2018

 

STATISTIKA & MY

Nové vydání časopisu Českého statistického úřadu ke stažení zde

 

Tři firmy, které pohraničí vracejí perspektivu i smysl pro humor

Ano, možná je do Jeseníku kratší cesta, když sem člověk skočí o tyči z Polska. Nedávno tu zkrachovaly dvě továrny. Jenže místní podnikatele už stížnosti unavují. A někteří mají alter ega, s nimiž si dopisuje celá republika.

Více informací naleznete zde

 

Koyo vyrábí ložiska do sportovních aut na zbrusu nové lince

25.7. 2018 (Olomouc) – Olomoucká firma Koyo Bearings investovala přes 50 mil. korun do nákupu nové automatické linky na výrobu ložisek pro zákazníka Porsche. Výrobní linka představuje špičku ve svém oboru.

Ve firmě na okraji Olomouce, která se zabývá výrobou ložisek hlavně do osobních automobilů, kamionů a zemědělské techniky, v posledních pěti letech intenzivně investují do nových výrobních technologií. V tomto roce plánují proinvestovat 170 mil. korun. Jedním z největších nákupů je nová automatická linka, která byla uvedena do provozu v tomto týdnu.

Více informací naleznete v tiskové zprávě zde nebo na webových stránkách www.koyobearings.cz

Kraj vydal novou publikaci. Pomůže při rozhodování o investicích do rozvoje regionu

10.7.2018

Publikaci s názvem Socioekonomický rozvoj regionů v Olomouckém kraji vydalo v těchto dnech hejtmanství. Patnáctistránková brožura hodnotí situaci v našem regionu a bude jedním z podkladů pro rozhodování například o dotačních titulech nebo plánovaných projektech.

Více zde

Vědci vyvinuli nový uhlíkový materiál, chtějí ho využít pro ukládání elektrické energie

úterý 10. července 2018

Nový dvojrozměrný derivát grafenu vyvinuli vědci z Regionálního centra pokročilých technologií a materiálů (RCPTM) Univerzity Palackého. Podle nich je materiál předurčený pro výrobu takzvaných superkondenzátorů pro ukládání elektrické energie, které by mohly překonat slabiny v současné době využívaných baterií či kondenzátorů. Pokračováním výzkumu, jehož výsledky otiskl odborný časopis Advanced Functional Materials, má být sestavení prototypu superkondenzátoru.

Více zde

Vědci z katedry optiky detekovali kvantové vlastnosti světla z velkého počtu zdrojů

pondělí 2. července 2018

Společnému týmu Centra excelence Grantové Agentury ČR (GA ČR), který tvoří vědci z katedry optiky Přírodovědecké fakulty UP a Ústavu přístrojové techniky AV ČR v Brně, se jako prvnímu na světě podařilo detekovat kvantové vlastnosti světla pocházejícího z velkého počtu jednoatomových zdrojů. Výsledek vědecké práce společného týmu byl publikován v nejprestižnějším americkém fyzikálním časopise Physical Review Letters.

Více zde

Lékařská fakulta se bude podílet na zajištění dostupnosti zdravotnické péče v regionu

pondělí 16. července 2018

Pomoci zlepšit kritickou situaci nedostatku lékařů na Olomoucku by mělo memorandum, které podepsali zástupci olomouckého hejtmanství a Lékařské fakulty UP. Podle jeho znění hodlá kraj dotovat výuku budoucích mediků, kteří se zaváží pracovat po absolvování olomoucké medicíny ve vybraných oblastech regionu.

Více zde

Certifikáty o původu, exportní doklady a Karnety ATA nově také na OHK v Prostějově!

2. 7. 2018

Od 2. července 2018 budou mít exportéři možnost získat Certifikáty o původu zboží, exportní doklady a Karnety ATA nejen na Krajské hospodářské komoře Ol. kraje se sídlem v Olomouci a Okresní hospodářské komoře v Šumperku, ale nově i na OHK v Prostějově. Sledujte prosím webové stránky www.khkok.cz a  www.ohkpv.cz, na kterých zjistíte všechny potřebné informace.

více zde

Čtvrtý nejlepší robot na světě je z Jeseníku

29.5.2018

Velkým úspěchem skončilo pro žáky jesenického gymnázia celosvětové finále soutěže First Lego League. Z robotického klání v americkém Detroitu si tým R. U. R. odvezl čtvrté místo v jedné z kategorií. Získal jej v konkurenci 108 týmů z celého světa.

více zde

Kraj řešil trh práce i rozvoj regionu

20. 04. 2018

Tradiční setkání zástupců krajského úřadu s pracovníky regionálního rozvoje obcí s rozšířenou působností se uskutečnilo ve čtvrtek 19. dubna.  Akce se konala v Městském domě Přerov. Na programu setkání bylo představení projektu KOMPAS, v rámci něhož vzniká systém zaměřený na trh práce.

KOMPAS by měl pomoct regionům reflektovat například podstatné dopady technologických trendů na poptávku po nových pracovních oborech.

Dále se účastníci setkání zabývali Plánem udržitelné mobility města Přerov a společnými aktivitami regionálního rozvoje ve spolupráci s městy, podnikateli, neziskovým sektorem, ministerstvy a dalšími partnery,“ uvedla Marta Novotná vedoucí oddělení regionálního rozvoje krajského úřadu.

Významnou část diskuze zabralo prohloubení spolupráce v oblasti rozvoje cyklodopravy. Olomoucký kraj zahájil činnost trvalé pracovní skupiny složené ze zástupců měst a všech dotčených státních institucí v kraji, která se bude věnovat plnění nastavených úkolů pro období let 2018 - 2020.

více zde

 

Situace se mění k lepšímu. O odborné vzdělávání je teď větší zájem

Hned několik odborných škol zřizovaných Olomouckým krajem letos požádalo o navýšení kapacity tříd. Jde o potěšující změnu, protože řemesla a odborné studijní obory byly dlouhou dobu mimo zájem mladých lidí. Hejtmanství je ke studiu motivuje stipendii.

Větší zájem letos zaznamenaly například školy v Šumperku, Lipníku nad Bečvou, Přerově či v Prostějově.

„Rada Olomouckého kraje schválila navýšení kapacity tříd ve všech oborech, kde o to ředitelé škol požádali. Více mladých lidí tak bude moci studovat strojírenství, elektrotechniku nebo se vyučí opraváři motorových vozidel, což je dlouhodobě velmi žádaná profese,“ uvedl hejtman Olomouckého kraje Ladislav Okleštek.

Převis uchazečů o studium letos nově zaznamenaly například obory hotelnictví nebo prodavač, zájem roste i o opraváře zemědělských strojů.

Olomoucký kraj má pro tento rok na stipendia připraveny milióny korun. Podpůrný program realizuje hejtmanství už několik let a na koncepci školního vzdělávání úzce spolupracuje s mnoha předními firmami v regionu.

Více zde

 

Kde hledat volné pracovní síly? Mezi mladými a seniorkami

V minulém roce jsme evidovali mimořádně příznivý vývoj na trhu práce. Celkový počet pracujících byl nejvyšší od vzniku ČR a zároveň míra nezaměstnanosti byla vůbec nejnižší v rámci celé EU. Za této situace se tím naléhavěji nabízí otázka, jak řešit rozpor mezi tlakem na další růst zaměstnanosti a současnými sociálně ekonomickými a demografickými podmínkami.

Více zde

 

Jak na daně, radí unikátní kurz vytvořený ve spolupráci s právnickou fakultou

Chystáte se vyplňovat daňové přiznání? Nechcete utrácet za daňového poradce? Tak právě vám je určený nový online kurz Daňové právo. Jeho autory jsou studenti práv – členové spolku Nugis Finem, neziskové organizace zaměřující se na inovace ve vzdělávání. Studenti kurz spustili na své platformě Nostis. Zájemce jím provedou odborníci z Právnické fakulty Univerzity Palackého v čele s děkankou Zdenkou Papouškovou. Unikátnost kurzu je také v tom, že je doslova pro každého a zdarma.

Více zde

 

Optické firmy v klastru spojily síly pro boj o miliardovou zakázku armády

14. března 2018 
 
Do čtyř let být v oblasti optiky na špičce v rámci celé střední Evropy a také získat obří zakázku české armády na optické systémy do nových bojových vozidel. To jsou plány zájmového spolku Český optický klastr, který v Olomouckém kraji založila čtveřice firem, mimo jiné přerovská Meopta.

Armáda v budoucnu plánuje za víc než 50 miliard pořídit nová bojová vozidla pěchoty a půjde o jeden z největších projektů nejen v její historii, ale i v celé republice.

Jejich důležitou součástí budou i optické systémy, například nejrůznější zaměřovače, kamery či sledovací systémy. Vyjdou na zhruba deset až patnáct procent z celkové hodnoty zakázky. Ve hře je tedy zhruba pět miliard korun. A právě ty chtějí podnikatelé z kraje skrz nové sdružení získat.

Více informací zde

 

Kraj podpoří oděvní výrobu

13. 03. 2018

Dlouhodobé problémy v oblasti textilního, oděvního, kožedělného a obuvnického průmyslu v regionu bude řešit Olomoucký kraj. Jeho zástupci proto podepsali Regionální sektorovou dohodu, která má pomoci dalšímu rozvoji tohoto odvětví.

Textilní průmysl má v Olomouckém kraji velice silnou tradici. Věřím, že Regionální sektorová dohoda pomůže při řešení dlouhodobých problémů v tomto odvětví,“ řekl náměstek hejtmana Pavel Šoltys.

Olomoucký kraj je historickou Mekkou oděvního průmyslu. Ten ale v posledních 25 letech prošel komplikovaným vývojem.

Všichni signatáři Regionální sektorové dohody se teď zaměří na rozvoj oděvního průmyslu a jeho opětovné pozvednutí. Budou také reagovat na potřeby perspektivních výrobců a jejich aktuální i dlouhodobou poptávku po kvalifikované pracovní síle.

Hlavním cílem Regionální sektorové dohody pro Olomoucký kraj je koordinovat aktivity, které mohou mít kladný vliv na vývoj směřující k dostatku vzdělaných pracovníků na trhu práce a také zvýšení zájmu žáků základních škol ve sféře textilního, oděvního, kožedělného a obuvnického průmyslu,“ doplnil náměstek hejtmana pro oblast školství Ladislav Hynek.

více informací zde

 

Vědecká centra připraví nadějné nano- a biotechnologie pro využití v praxi

Posílení výzkumu nanotechnologií a biotechnologií v předaplikační fázi, tedy před jejich uplatněním v praxi, je hlavním smyslem společného projektu dvou vědeckých center Univerzity Palackého - Centra regionu Haná pro biotechnologický a zemědělský výzkum (CRH) a Regionálního centra pokročilých technologií a materiálů (RCPTM).

Více informací zde

 

JIŘÍ ŽÁK ZE SPOLEČNOSTI FARMAK, A.S. SE STAL NEJLEPŠÍM EY PODNIKATELEM ROKU OLOMOUCKÉHO KRAJE PRO ROK 20147

Olomouc, 15. února 2018 – Společnost EY pod záštitou hejtmana Olomouckého kraje Ladislava Oklešťka a ve spolupráci s Olomouckým krajem vyhlásila vítěze soutěže EY Podnikatel roku 2017 Olomouckého kraje. Stal se jím Jiří Žák, dlouholetý zkušený manažer a majitel společnosti FARMAK, a.s. která patří mezi významné chemicko-farmaceutické společnosti v České republice.  Zabývá se výrobou a prodejem aktivních farmaceutických ingrediencí, které exportuje do EU, USA, Indie, Japonska a Švýcarska.

více informací zde

 

Vážené dámy, vážení pánové,

dovolujeme si Vás tímto informovat o rozšíření portfolia služeb Krajské hospodářské komory Olomouckého kraje. Kromě zprostředkování služeb vztahujících se k elektronickému mýtu, ověřování Czech Point a Režimu Ukrajina od 1. 2. 2018 KHK OK nově administruje také mezinárodní celní dokumenty Karnet ATA a rovněž Certifikáty o původu zboží včetně ověřování obchodních dokumentů potřebných při uskutečňování zahraničního obchodu.  

Podrobné informace naleznete na našich aktualizovaných internetových stránkách www.khkok.cz. V případě dotazů nás neváhejte kontaktovat prostřednictvím kontaktu níže, či kontaktů uvedených na webových stránkách.

Děkujeme Vám za Vaši dosavadní důvěru a budeme se těšit na budoucí další spolupráci.

S pozdravem a přáním pěkného dne

Mgr. Martin Pirkl

Krajská hospodářská komora Olomouckého kraje
Jeremenkova 1211/40B

772 00 Olomouc
Tel.: +420 775 442 931
Fax: +420 587 332 066

KHKOK na Facebooku

 

 

Podpora práce kariérových poradců

Dne 21. listopadu 2017 se uskutečnilo pracovní tematické setkání zástupců škol ke kariérovému poradenství. Podpora činnosti kariérových poradců je jednou z priorit KAP č. 1 a navíc tématem ke společnému řešení s pedagogy základních škol.  Účastníci setkání byli podrobně informováni o problematice kariérového poradenství z pohledu Krajské hospodářské komory a Paktu zaměstnanosti (viz přiložená prezentace). Následovala diskuze nad aktuálními problémy kariérových poradců na školách, ze které vyvstala potřeba pravidelných setkávání s možností sdílení zkušeností, předávání příkladů dobré praxe, možností konfrontace se zástupci zaměstnavatelů apod. Realizační tým KAP je ve spolupráci s minitýmem pro odborné a celoživotní vzdělávání a kariérové poradenství připraven taková setkání organizačně zajišťovat. Předpokládáme, že k tomu bude docházet zhruba čtvrtletně a že se budou z důvodu lepší dostupnosti konat v Olomouci a v Šumperku.

Více informací naleznete na: https://www.kr-olomoucky.cz/podpora-prace-karierovych-poradcu-cl-4137.html

 

Technologie – Výzva VI (pro začínající podniky)

Program podpory: Technologie

Vyhlášení výzvy: 5. 12. 2017

Zahájení příjmu: 11. 12. 2017

Ukončení příjmu: 12. 2. 2018

Hlavním cílem VI. Výzvy programu Technologie je podporovat zvyšování počtu realizovaných nových podnikatelských záměrů začínajících malých podniků, přispívajících rozvoji regionů a zvyšování zaměstnanosti.

Více informací naleznete zde:

https://www.agentura-api.org/programy-podpory/technologie/technologie-vyzva-vi-zacinajici-podniky/

 

Úspěch pro Olomoucký kraj - Koyo Bearings se zařadilo mezi nejlepší firmy v ČR

24. 11. 2017 (Praha) – V pátek 24. 11. 2017 proběhlo ve Španělském sále Pražského hradu už 22. každoroční slavnostní vyhlášení anketní soutěže „Českých 100 Nejlepších“ za účasti více jak 700 VIP hostů, ministrů Ivana Pilného, Miloslava Ludvíka a Michaely Marksové, náměstků ministrů, policejního prezidenta, náčelníka Generálního štábu AČR, předsedy Potravinářské komory, předsedy Svazu českých a moravských výrobních družstev, poslanců, senátorů, zahraničních velvyslanců a dalších.

Více informací na www.koyobearings.cz nebo http://www.jtekt.co.jp

Teritoriální pakt zaměstnanosti Olomouckého kraje

13. 11. 2017

Pomyslný „deštník“ nad regionálním trhem práce, který propojuje oblasti zaměstnavatelů, zaměstnanců, nezaměstnaných i vzdělavatelů a vzdělávaných, rozevřel v Teritoriální pakt zaměstnanosti Olomouckého kraje (dále jen TPZ OK). Ten by měl být díky spolupráci významných aktérů trhu práce prevencí proti růstu nezaměstnanosti a také pomoci nastavit strukturu zaměstnanců tak, aby se co nejlépe setkávala nabídka s poptávka na trhu práce.

https://www.kr-olomoucky.cz/teritorialni-pakt-zamestnanosti-olomouckeho-kraje-aktuality-7375.html 

 

Burzy práce a vzdělání v Olomouckém kraji 2017

                                              

       Prostějov                            Šumperk                             Přerov                               Olomouc

  Více informací naleznete na internetových stránkách http://portal.mpsv.cz/upcr/kp/olk/burzy_prace/burzy_2017

 

Olomoucký kraj podpoří studenty dalších učebních a maturitních oborů 

I ve školním roce 2017/2018 bude Olomoucký kraj podporovat žáky vybraných učebních a technických oborů zakončených maturitní zkouškou stipendii v rámci Podpory polytechnického vzdělávání a řemesel v Olomouckém kraji. Předpokládaná alokovaná částka na stipendia z rozpočtu Olomouckého kraje pro tento školní rok činí 6 806 000 korun.

Největší novinkou pro školní rok 2017/2018 je zařazení tří nových oborů vzdělání mezi podporované obory. Jedná se o učební obor Pečovatelské služby a dva maturitní obory Analýza potravin a Technologie potravin. U těchto oborů budou ve školním roce 2017/2018 podporováni žáci pouze prvních ročníků.

Více informací naleznete na internetových stránkách: 
https://www.kr-olomoucky.cz/olomoucky-kraj-podpori-studenty-dalsich-ucebnich-a-maturitnich-oboru-aktuality-7157.html

 

 Odkazy na partnery: